Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi Maçları Askıya Alındı!

494
Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi Maçları Askıya Alındı!
Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi Maçları Askıya Alındı!

Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi Maçları Askıya Alındı! Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını konusunda önlemler alınmaya devam ediyor. Virüs her geçen gün farklı sektörlere olan etkisini arttırıyor. Turizm, sağlık, teknolojik ve daha birçok farklı alanda olumsuz gelişmeler yaşanıyor. Espor da bu salgından payını aldı.

Koronavirüs giderek daha fazla can almaya devam ediyor. 150 binden fazla kişiye bulaştığı resmileşen virüs 5 bin 800’den fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Enfekte olan kişi sayısıyla ilgili olarak bazı araştırmacılar resmi olmayan sayının bunun iki katı olduğu görüşünde.

Salgın nedeniyle pek çok uluslararası ve yerel etkinliğin iptal edildiğini gördük. Bunlar fuarlar, teknoloji konferansları, espor turnuvaları olarak oyun sektörünü direkt olarak etkiliyordu. Virüsün tüm dünyayı tehdit altına almasıyla ülkemizde de önlemler alınmaya başladı.

Hatırlarsanız virüs Çin’de yayılmaya başladığında ilk olarak Riot Games LPL’i erteleme kararı almıştı. Ülkemizde de yavaş yavaş etkilerini hissettiren koronavirüsde vaka sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Alınan önlemlere rağmen yaşanan bu gelişmelerden ötürü Riot Games, Türkiye’de ligleri askıya alma kararı verdiğini duyurdu.

LoLespor Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklama şu şekilde;

“Küresel çaptaki yayılımını endişeyle takip ettiğimiz CoVID-19’un ülkemizde de vaka sayısının artması sebebiyle lig faaliyetlerimizi (maçlar, Haftanın Analizi, Yorum Okuyorum, Scarlet’ın Not Defteri, Insta Zor Sorular dahil olmak üzere) ikinci bir duyuruya kadar askıya alıyoruz. Ekibimizin ve oyuncularımızın sağlığı bizim için her şeyden daha değerli. Anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Yapılan bu açıklama ile beraber Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi bir süreliğine askıya alındı. Lig faaliyetlerinin tekrar ne zaman gerçekleşeceği konusundaysa bir bilgi verilmedi. Süresiz olarak askıya alınan VFŞL’nin 8 hafta sürecek olan maçlarından 7. haftası geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştı. Oldukça çekişmeli ilerleyen ligde playoff’lara kalabilme mücadelesinde son düzlüğe girilmişti. 7. haftanın sonunda 1907 Fenerbahçe Espor liderlik koltuğunda, ardından gelenler ise Papara SuperMassive, Dark Passage, Beşiktaş, fastPay Wildcats, GALACTICOS, Team Aurora, Royal Youth ve 5Ronin. Yalnızca ilk 6 takımın playoff seviyesine çıkabileceğini hatırlatalım.

Ligimizdeki espor takımlarından ve oyunculardan da bu karara destek geldiğini görüyoruz. Sağlık herkes için önplanda tutulması gereken bir olgu. Riot Games geçtiğimiz haftalarda da oyuncu ve insan sağlığına değer verdiğini gösteren bir kararın altına imza atmıştı. Espor sahnesindeki maçlara seyirci alınmayacağı yönündeki kararını da 12 Mart Perşembe günü duyurmuştu. Bu süreçte oyuncuların ve yayın ekibinin hijyenik bir alanda görevlerine devam etmesi sağlanmıştı. Ayrıca insanları mağdur etmemek adına bilet ücretlerini hesaplarına iade edeceğini de belirtmişti. Duyuruya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Virüs sebebiyle ertelenen diğer etkinlikleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.