Riot Games, MSI 2020 Etkinliğini İptal Ettiğini Açıkladı!

493
Riot Games, MSI 2020 Etkinliğini İptal Ettiğini Açıkladı!
Riot Games, MSI 2020 Etkinliğini İptal Ettiğini Açıkladı!

Koronavirüs yaşantımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Covid-19 nedeniyle hayatını yitiren insanların sayısı 200.000’i aştı. İnsanların evlerine kapandığı bu dönemde doğal olarak etkinlikler de iptal edildi. Kalabalık kitlelerin hastalığı yayma ihtimalinin daha fazla olduğunu düşününce bu kulağa oldukça mantıklı geliyor. Riot Games bu konuda hızlı davrananlardan biriydi. Hatırlayacak olursanız hastalığın Çin’de yarattığı etkilerden sonra LPL bir süre ertelenip daha sonra çevrim içi oynanmaya devam edilmişti. Ardından diğer liglerde de benzer bir yönteme başvuruldu. Ancak bu önlemler kısa sürede ortaya atılmış fikirlerdi. Riot Games düzenlediği geniş kapsamlı ve her ülkeden katılımcıyı ağırladığı etkinliklerle adından söz ettiriyordu. Bunlardan biri olan MSI 2020 geçtiğimiz günlerde iptal edildi.

Riot Games, Sezon Ortası Turnuvası, MSI 2020’yi iptal ettiğini duyurdu. Daha önce yapılan bir açıklamayla MSI’nin Mayıs ayından Temmuz ayına ertelendiği açıklanmıştı. Ancak konuyu daha kapsamlı değerlendiren ve şirket dışı risk danışmanlarının modellemelerini de dikkate alan Riot Games, önlem olarak getirilen seyahat kısıtlamalarının ve toplanma yasaklamalarının, MSI’ın gerçekleştirileceği tarihe (3-19 Temmuz) kadar süreceğini düşünüyor.

riot-games-msi-2020-etkinligini-iptal-ettigini-acikladi

Küresel Espor Lideri John Needham tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bildiğiniz üzere COVID-19 tüm dünyada sıra dışı sorunlara yol açtı. Uluslararası seyahat kısıtlamaları ve yerel/bölgesel/ulusal talimatlar her gün değişiyor ve neredeyse tüm değerlendirmeler salgının yaz boyunca da büyük sosyal toplanmaları önemli ölçüde etkileyeceğine işaret ediyor.

Küresel League of Legends Espor Ekibi bu değişikliklere ayak uydurmak, başarılı bir şekilde çevrimiçi rekabetçe geçen bölgesel ligleri desteklemek ve bir sonraki büyük uluslararası etkinliğimiz olan Sezon Ortası Turnuvası’nı korumak için son birkaç aydır canla başla çalışıyor.

Ancak şirket dışı risk danışmanlarının modellemelerine bakarsak, COVID-19’un dünya çapındaki yayılması/etkisi veya krize karşı önlem olarak getirilen seyahat kısıtlamaları ve toplanma yasaklamaları MSI’ın mevcut tarihine (3-19 Temmuz) kadar varlığını sürdürecek gibi görünüyor. Bu modeli ve sağlık otoritelerinin, yerel hükümetlerin, bölgesel lig ve takımların, seyahat uzmanlarının ve diğer paydaş görüşlerini de göz önünde bulundurarak 2020 yılında MSI’ı iptal etme kararı verdik. Böyle bir kararın oyuncular, takımlar, ekipler, partnerler, medya ve taraftarların sağlığı için gerekli olduğunu düşünüyoruz.”

riot-games-msi-2020-etkinligini-iptal-ettigini-acikladi

Yapılan bu açıklamanın devamında espor taraftarlarını sevindirecek gelişmelerin de yaşanabileceğinden bahsediliyor.

“Ayrıca Riot’taki diğer ekiplerle birlikte çalışarak alternatif etkinlikler ve aktiviteler düzenlemek için bazı değerlendirmeler yapıyoruz. Önümüzdeki haftalarda sizinle paylaşabileceğimiz planlar yapmayı umuyoruz.

Bu karar, Küresel Espor Ekibi’mizi ve kaynaklarımızı 2020 Dünya Şampiyonası’nın planlanmasına adamamızı da sağladı. Sporumuzun 10. yıldönümünü kutlamak için şu ana kadar düzenlediğimiz en büyük gösteriyi Çin’de size sunmakta kararlıyız. Planlarımız konusunda dikkatli davranmamız gerekse de akıllara kazınacak bir 2020 Dünya Şampiyonası’yla birlikte League of Legends’a dair sevdiğimiz her şeyi kutlamayı iple çekiyoruz.”

MSI 2020 Etkinliğinin İptali Dünya Şampiyonası’nı (Worlds 2020) Nasıl Etkiledi?

riot-games-msi-2020-etkinligini-iptal-ettigini-acikladi

Sezon Ortası Turnuvası’nın, MSI 2020, iptaliyle birlikte Worlds için de yeni bir modele gidiliyor. Riot Games, MSI’ın iptal olması nedeniyle Dünya Şampiyonası’na her bölgeden kaç takım katılacağıyla ilgili yeni adımlar attı. Son iki yılda gerçekleşen uluslararası turnuvalarda birinci ve ikinci sırada oldukları için, hem LPL (Çin) hem de LEC (Avrupa) liglerinden dörder takım Dünya Şampiyonası’na katılacak. Ayrıca geçtiğimiz yıl MSI’da gösteridği başarıdan dolayı Vietnam’ın 2 takım gönderme hakkı bulunuyor.

“Oyunumuz ve esporumuz neredeyse günlük olarak milyonlarca oyuncuya ve taraftara önemli bir eğlence kaynağı oldu ve öyle olmaya da devam edecek. Bu kararı alarak bölgesel liglerimizin eski Yaz Mevsimi programlarına temmuz ayında birden fazla hafta boyunca süren küresel bir etkinlik olmadan geri dönmesini sağlıyoruz. Bölgesel lig takımları ve oyuncuları Yaz Mevsimi’ni kazanıp 2020 League of Legends Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanmak için mücadele ederken onların haftalık maçlarını desteklemek ve iyileştirmek istiyoruz.”

2020 Dünya Şampiyonası’nda bölgelere göre takım dağılımları şu şekilde olacak:

LPL (Çin), LEC (Avrupa): Dörder takım
LCK (Kore), LCS (Kuzey Amerika): Üçer takım
PCS (Güneydoğu Asya), VCS (Vietnam): İkişer takım
CBLOL (Brezilya), ŞL (Türkiye), LJL (Japonya), LLA (Latin Amerika), OPL (Okyanusya), LCL (Bağımsız Devletler Topluluğu): Birer takım

Buraya tıklayarak makalenin tamamına ulaşabilirsiniz.