Death Rally, Steam’de Süresiz Olarak Ücretsiz!

8
Death Rally, Steam'de Süresiz Olarak Ücretsiz!
Death Rally, Steam'de Süresiz Olarak Ücretsiz!

Steam ücretsiz oyun kampanyası konusunda biraz nostaljik bir hamle yaptı. Kuruluşunun 25. yıl dönümünü kutlayan köklü oyun şirketi Remedy, yayınlanan ilk oyununu ücretsiz olarak dağıtıyor. 1996 yılında bilgisayarlarımızda yer almaya başlayan Death Rally, şu anda Steam üzerinde süresiz olarak ücretsiz.

Remedy Entertainment tarafından geliştirilen ve 1996 yılında oyunseverlerle MS-DOS aracılığıyla buluşan Death Rally, dönemimin en popüler oyunlarından biriydi. Remedy Entertainment’ın 25. yıl dönümünü kutlamak için ücretsiz olarak dağıtımına başladığı ikonik oyun bundan sonra tamamen ücretsiz olacak.

Death Rally

death-rally-steamde-suresiz-olarak-ucretsiz

Death Rally, temelde izometrik bakış açısıyla oynadığınız bir yarış oyunu. Ancak adından da anlayacağınız üzere bundan daha fazlasını oyunculara sunmuştu. Tüm araçların ölümcül silahlara sahip olduğu bu oyunda rakiplerinizle rekabet etmeniz gerekiyordu. Aynı zamanda yarışı birinci olarak bitirmek için de çaba göstermeliydiniz.

death-rally-steamde-suresiz-olarak-ucretsiz

Remedy Entertainment bu oyunda aracınızı geliştirmenize de olanak sunmuştu. Yarışı ön sırada bitirerek, yarış esnasında topladığınız bonus paralarla ve rakiplerinizi yok ederek kazandığınız paralarla arabanızı geliştirerek daha ölümcül hale getirebiliyordunuz. Bunlar arasında geliştiremediğiniz zincir silah, top, tampon çivileri, kara mayınları ve roket yakıtı yer alıyordu. Tabii ki aracınızın hızını, yol tutuşunu ve zırhını da arttırmanız mümkündü.

Oyunda 6 farklı araç bulunuyordu. Bunlar; Vagabond (başlangıç ​​arabası), Dervish, Sentinel (paylaşılan yazılım sürümünde mevcut en iyi araba), Shrieker, Wraith ve Deliverator.

Buraya tıklayarak oyunun Steam sayfasına ulaşabilirsiniz.

Death Rally’nin Yeniden Yayınlanması

death-rally-steamde-suresiz-olarak-ucretsiz

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, oyun MS-DOS üzerinde geliştirilmişti. Zaman geçtikçe Windows işletim sisteminin kullanımı artmış ve oyunun hayranları bu ikonik yarıştan vazgeçmek zorunda kalmışlardı. Ta ki Mayıs 2009’da Jari Komppa isimli bir programcı Remedy ile temasa geçene kadar.

Jari Komppa, Death Rally’nin açık kaynaklı bir sürümünü hazırlamak için gönüllü oldu. Ancak oyunun açık kaynak kodlu bir şekilde yayınlanması üzerinde yayıncı ve dağıtımcı firmayla anlaşılamadı. Bunun üzerine Komppa, oyunun Windows’ta çalışan bir sürümü için çalışmalara başladı.

20 Ekim 2009’da Komppa’nın çabaları sonuç verdi. Oyunun tescilli ücretsiz yazılım olarak Windows’ta yayınlandığı duyuruldu. Komppa’nın çalışmalarını anlatan bir makale Game Developer dergisinin Nisan 2010 sayısında basıldı ve daha sonra çevrimiçi olarak yayınlandı.