Blade Runner Oyunu Yenileniyor!

475
Blade Runner Oyunu Yenileniyor!
Blade Runner Oyunu Yenileniyor!

Westwood stüdyolarının klasikleşen Blade Runner oyunu için geçtiğimiz yıl önemli bir gelişme yaşanmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama oyuncuları daha da heyecanlandırdı.

1982 yılında çıkan filmden etkilenen 1997 yapımı Blade Runner oyunu talihsiz dönemler geçirdi. 2003 yılında oyunun kaynak kodları kaybolmuştu. Bu sebeple oyunun tarihe karıştığı düşünülüyordu. Kaybolma olayını açıklayan ise Westwood stüdyolarının kurucularından Louis Castle’dı. Westwood stüdyoları’nın Las Vegas’dan Los Angeles’a taşınması sırasında oyunun kaynak kodlarının kaybolduğu açıklanmıştı. Ayrıca oyunun yeniden yaratmanın maliyeti çok olacağından bu tarz bir çaba içine girilmemişti.

Yasal sebeplerden dolayı oyunu legal olarak satın almak mümkün değildi. Ayrıca oyunun günümüz donanımlarında çalışması için bile özel bir çaba gerekiyordu. Ancak geçtiğimiz yıl bu durumda bir değişiklik yaşanmıştı. Eski oyunları günümüz bilgisayarlarında oynatmaya yarayan bir yazılım olan ScummVM’nin geliştiricileri, oyunu tekrardan oynanabilir yapmaya uğraşıyor. 2019 yılında ScummVM tarafından geliştirilen oyun için oyunu deneyecek kişiler de aranmaya başlanmıştı. Ancak oyunu oynayabilmeniz için dosyalara sahip olmanız gerekiyordu. Bu da oyunu yalnızca Blade Runner CD’sine sahip olan kişiler oynayabilecek anlamına geliyordu. Yenilenen Blade Runner oyunu için indirilebilir bir versiyonun olup olmayacağı hakkındaysa bir açıklama yapılmamıştı.

blade-runner-oyunu-yenileniyor

Uzun zamandır gözlerden uzak olan macera oyunu için geçtiğimiz günlerde farklı bir geliştiriciden müjdeli haber geldi. Nightdive Studios, System Shock ve Turok sürümlerinin ardındaki geliştirici, The Hollywood Reporter ile yapılan bir röportajda, yeniden geliştirilen Blade Runner Enhanced Edition’ı oyunculara müjdeledi. Tersine mühendislik çalışması yaparak oyunun dosyalarını yeniden yazabildiklerini açıkladı

GOG, filmin hayran kitlesi ve oyunseverlerin yoğun çabaları sayesinde oyun yeniden tasarlanarak çıkış yapacak. 8 yıl süren yoğun bir sürecin ardından çıkacak olan oyun ise basit doku yenilemeleriyle değil çok geniş kapsamlı yenilemelerle oyunculara sunulacak. Stüdyo bu konu hakkında “Gösterişli ve ayrıcalıklı bir yenileme” olarak bahsetti. Geliştirilmiş modeller, animasyonlar ve kesilmiş sahneler de içereceği söylendi. Ayrıca, geniş ekran çözünürlüğünü destekleyecek ve daha ince ayarlar yapabilmeye olanak sağlanacağı belirtildi.

blade-runner-oyunu-yenileniyor

1997 yılında çıkış yapan ve 2003 yılında kaynak kodlarının silinmesiyle ortadan kaybolan oyun için büyük bir geridönüş olacağı kesin. Blade Runner filminin karışık ve ilgi çekici dünyasının oyunda da güzel bir şekilde işlenmesi halinde bir anda oyun hızla yayılabilir. Blade Runner Enhanced Edition PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch için geliştiriliyor.