Anno 1800 Hafta Sonu Ücretsiz Oynanabilir!

422
Anno 1800 Hafta Sonu Ücretsiz Oynanabilir!
Anno 1800 Hafta Sonu Ücretsiz Oynanabilir!

Blue Byte tarafından geliştirilen Anno 1800 Nisan 2019’da oyuncularla buluşmuştu. Şehir kurma ve RTS (Gerçek Zamanlı Strateji) türünde olan oyun çok beğenilmişti ve serinin en hızlı satan oyunu olmayı başarmıştı. En köklü strateji oyunlarından biri olan Anno serisi bizi çok farklı çağlara götürmüştür. Ancak geliştiriciler oyuncuların isteklerini dikkate alıp daha eski tarihlere odaklanan serinin son oyunu Anno 1800’ü çıkarmıştır.

Anno 1800 bizi Sanayi Devrimi’ne götürmektedir. Ufak bir tarım kolonisi olarak başladığımız oyunda gelişerek Sanayi Devrimi’ne tanık oluyoruz. Ticaret ve şehir kurma ağırlıklı oyunda temel savaş dinamikleri de bulunuyor. Ancak bu kısım oyunun çok da üzerinde durduğu bir mekanik değil. Daha çok para ve nüfus planlaması üzerinde çalışılan oyunda pek çok farklı dinamik bulunuyor.

Oynanışa büyük bir etkisi olan diyaloglar sayesinde şehrimizin geleceğini belirleyebiliriz. Üretim zinciri konusunda da oldukça anlaşılır bir yapısı bulunuyor. Daha ileri düzey üretimler yapabilmeniz için öncesinde kurmanız gereken üretim alanları net bir şekilde oyunculara sunuluyor. Bu da şehrinizin gelişimini ne yönde yapmak istediğinize karar vermenizi kolaylaştıran bir unsur.

anno-1800-ucretsiz-oynanabilir

Ayrıca şehrinizin ihtiyaçlarını karşılamak için farklı adaları da ziyaret etmeniz gerekebilir. Çünkü sizin adanızda yetişmeyen bir hammadde başka bir adada yetişiyor olabilir. Bu yüzden üretim tesislerinizi başka bir adaya kurarak orayı da kendiniz için kullanmanız gerekiyor. Tabii ki bunun lojistik kısmıyla da siz ilgileniyorsunuz. Gemiler ile üretimini yaptığınız hammaddeyi şehrinize ulaştırmanız gerekiyor.

Oyundaki en önemli şeylerden biri nüfus kontrolü. Nüfus kontrolü konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü şehir planlaması ve bütçe konusunda sizi en çok etkileyecek olan şey nüfusunuz. Elbette herkes hızlı bir gelişimi arzular ancak bunun plansız yapılmaması gerekiyor. Giderek sanayileştiğiniz oyunda ilk üreticiyi hiçbir zaman unutmamanız gerekiyor. Oyundaki ilk üretici çiftçi sınıfı. Sınıflar ile gelişiminiz doğru orantıda ilerliyor. Bu çiftçileri zamanla geliştirerek işçi ve zanaatkarlara yükseltebiliyorsunuz. Ancak üretim yapmadığınız durumda hammaddeleri dışarıdan temin etmeniz gerekecek. İthalat için de ayrı bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Bu noktada başarısız olursanız halkınız ölebilir. Halkınız mutsuz olduğunda isyan başlatabilirler. Bu da gelişiminize büyük bir engel oluşturur. Oyunu kaybetmenize de yol açabilir.

Anno 1800 pek çok şeyi sürekli kontrol etmeniz ve sürekli planlama yapmanız gereken bir oyun. Ayrıca hafta sonu ücretsiz olarak oynanabilecek. Epic Games Store ve Uplay üzerinden gerçekleştirilecek olan kampanya için oyunu şimdiden indirebilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 10/8.1/7 (64 bit)
İşlemci: Intel i5-4460 – 3.2 Ghz ya da AMD Ryzen3 1200 – 3.1 Ghz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GTX 670 – 2GB ya da AMD Radeon R9 270X – 2 GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
İşlemci: Intel i5-4690K – 3.5 Ghz ya da AMD Ryzen 5 1500X – 3.5 Ghz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GTX 970 – 4 GB ya da AMD Radeon R9 290X – 4 GB